Tradicionalna kuhinja i praktiÄni recepti iz bakinih vitrina.
Kako se pravi pizza? U suÅ”tini postoji samo jedna pizza, sve ostalo su nijanse. Kada ovladate u izradi testa, napravite ga elastiÄnim i idealno tankim, i izvežbate se u pravljenju nadeva onda shvatate suÅ”tinu. Ovaj Älanak pomoÄiÄe vam u tome.
Svaka pizza (pica) se sastoji se od dva osnovna dela:
Postupak ima 4 faze:
Glutein je protein koji Äini testo pice elastiÄim. Å to bojle testo nadoÄe to elastiÄnije. Odnos vode i braÅ”na najbitniji je za elastiÄnost testa. Vlažnija testa su elastiÄnija.
Testo za picu se pravi isto kao da se radi o obiÄnom testu za hleb.
Za testo:
U toplu vodu izdrobiti svež kvasac, sipati kaÅ”iÄice Å”eÄera i soli i dve kaÅ”ike braÅ”na pa promeÅ”ati i ostaviti da kvasac nadoÄe. Dati mu koji minut.
Potom ostatak braÅ”na sjediniti sa kvascem i mesiti dok se testo ne sjedini u loptu. Ostaviti loptu testa da nadoÄe neko vreme obiÄno 20 minuta.
Savet: Ako ste stavili pola kvasca testo Äe neÅ”to sporije nadoÄi.
Kad testo nadoÄe, pospite braÅ”na po radnoj ploÄi i mesite ga prilagodite za kalup. Možete ga malo i nauljiti.
Vodite raÄuna prilikom oblikovanja testa i stavljanja u kalup (tepsiju, tavu) tako da debljina testa bude ne veÄa od pola centimetra.
Savet: pica se najÄeÅ”Äe pravi sa belim braÅ”nom, mada je podjednako dobra i sa integralnim braÅ”nom.
Napomena: ukoliko nemate vremena da sami pripremite testo, možete kupiti sirovo testo (ili gotovo testo) u trgovini i to u smrznutom stanju ali obavezno obratite pažnju na datum proizvodnje i rok trajanja.
Savet: ako veÄ mesite testo za picu, praktiÄno je da mesite testo za viÅ”e pica odjednom. Spremljena testa za drugu priliku staviti na duboko zamrzavanje gde može stajati nedeljama.
Tip: da bi testo bilo elastiÄno i lako rastegljivo treba ga dostaiti da fermentira duže. To možete prosto tako Å”to ga ostavite da kisne duže, ili ga zavijete u celofan i stavite u frižider (ne ne duboko zamrzavanje) da fermentira polako viÅ”e sati.
Tip: dobro fermentirano testo uÄiniÄe da korica pice bolje naraste, dok se peÄe pa Äe pica dobiti na volumenu.
Kada je testo spremno potrebno ga je stavitu u tepsiju (tavu), gde Äe se peÄi, pritom možete blago nauljiti tepsiju. Kako se testo za pizzu lako razvlaÄi gledajte da ispuniti tespsiju, viÅ”kove testa saviti. To Äe uÄiniti rubove pice malo debljim Å”to je dobro, jer pica i treba da ima deblju koricu na rubovima.
Tip: za picu bez gluteina (gluten-free pizza), kristiti braÅ”no bez gluteina, stim Å”to ovo testo nije tako elastiÄno. Koristiti oklagiju.
Kada testo za picu pripremite i stavite u tepsiju, a pre peÄenja potrebno ga je prekriti nadevom. SledeÄi nadev kombinacija je tradicije, jer sadži sastojke najpoznatijih pica. I premda u tom nadevu ima dosta sastojaka uzmite ga uslovno i isprobavajte.
Za nadev:
Propržiti beli luk: veÄu glavicu luka sitno saseckati i staviti u 0.2 dl maslinovog ulja pa na 200Ā°C dok luk ne pusti sok i zarumeni.
Namazati testo maslinovim uljem 0.1 dl preostalog ulja.
Pelat: u gusti paradaiz sos staviti kaÅ”iÄice Å”eÄera, soli i origana kao i propržen beli luk, pa svet to posuti po pici, ravnomerno.
Posipanje: ravnomerno reÄati rendani kaÄkavalj, sitne grudvice mocarela sira, kolutiÄe peÄurki ili sitno seckane peÄurke, masline i Å”unku i bosiljak.
Savet: koristiti gusti paradaiz sos a ne keÄap za podlogu pice, inaÄe pica bude kiselkasta.
Bosiljak u pici: zaostavŔtina je nastarijih dana joŔ od kada je don Raffaele Esposi smislio pizza Margherita ili ti picu margeritu.
U zagrejanu peÄnicu 200Ā°C, staviti picu za peÄenje. Äekati 10 to 20 minuta dok se pica ne opeÄe, pa picu izvaditi, seÄi dok je vruÄa i servirati.
Savet: Budite Ŕkrti sa testom a izdaŔni sa nadevom.
Napomena: Picu treba jesti umereno toplu, jer neÄe biti ni približno ukusna kad se ohladi.
Za ovaj jesnostavan sos vam nije potrebno kuvanje.
Za nadev (sos, umak):
U blenderu sameljite sve kao sok i time prelijte testo pice.
tagovi: testo - nadev ; kategorija: pizza